اطلاعات مهاجرت کبک

اطلاعات مهاجرت کبک

قرار بود از ایرانیان و هموطنان بنویسم و یا به عبارتی بهتر در بعضی موارد همزبانان .

ما ایرانیان یکی از بهترین قومیتهای مهاجر به کانادا رو تشکیل میدیم ؛ تقریبا همگی با تحصیلات بالا و همه به دنبال پیشرفت و تحصیلات بالاتر و به قول معروف چون ایران را دیده ایم ،اینجا قدر عافیت رو میدونیم و تقریبا یکی از با فرهنگ ترین ملتها هستیم .(اما همیشه یک تبصره ای ما ایرانیان داریم)

اون تبصره اینه که وقتی با هم گروهی جمع میشویم در اولش خیلی خیلی خوبیم و جانمون رو برای هم میدیم اما یک کمی که میگذره، ژن خاله زنک بازی گل میکنه و می خواهیم از تمام جیک و بوک همدیگر سر دربیاریم و ببینیم که فلانی چی میکنه ؟! و اوضاع کار بارش چه جوریه و تا جد و آباد ششمش رو در نیاریم بی خیال نمیشیم  و خانمها هم که دست طولانی در اینگونه موارد دارند (از تمام خانمهای اصیل و خانواده دار معذرت میخواهم،قصدم توهین به اونها نیست) و تمام چیزهایی که زن اون تازه مهاجر بدبخت و یا زن فلانی بلد نیست ،یادش میدن و زندگی اونها رو به گند میکشن و مثل زندگی خودشان میکنند و برای آقایان هم صادقه و من یک طرفی منبر نروم و اونی رو هم که مرد بیچاره بلد نیست و ... به اون یاد میدن .

اگه حرفم رو باور ندارید ،انشاا... اینجا که اومدید میتونید امتحان کنید ،راستش رو بخواهید ما به راهنمایی های دوستان سابقه دار تر گوش دادیم و خیلی با همزبانان هموطن دم خور نشدیم ،البته هموطنان عزیز و ناب بسیارند که امیدوارم به تور ایگونه آدمها بخورید که ما هم شانس آوردیم که به پست یکی از اون بامرام هاش خوردیم .

ما تو مونترال بعضی فروشگاهها داریم که نشان دهنده یک ملیت و قومیت میشه ،مثلا فروشگاه اخوان رو به نام فروشگاه ایرانی ها میشناسیم و فروشگاه آدونیس رو فروشگاه لبنانی ها  ،اینها رو گفتم که پیش درآمد مطالب بعدی بشه :

ما طی همون 10 روز اول که اومده بودیم به پست یک راننده لبنانی خوردیم(فعلا اکثر راننده تاکسی هایی که دیدیم عرب بودند و اونم لبنان ،حالا بگین لبنانی ها بدبختن و ....) و ازمون پرسید که فروشگاه اخوان رفتید ؟! ما هم برای اینکه ضایع نشیم و بگیم هوای هموطن رو داریم گفتیم :آره ...(دروغ مصلحتی گفتیم ،برای حفظ ....) اونم نه برداشت و نه گذاشت گفت : ادونیس رو برید ببینید از اخوان خیلی بزرگتر و باحال تره ،ما هم رگ غیرت ناسیونالیستیمون برخواست و با زبان شیرین فارسی 4 تا دری وری نثارش کردیم که فلان فلان شده خودشون رو آدم حساب میکنن و اگه پول مملکت ما نبود باید همون زنهاشون رو به دیار مختلف صادر میکردند(آخه روم به دیوار و شرمنده از خوانندگان وبلاگ،لبنان زنهاش تو تمام ممالک به ... معروفند و مهمانی با خانمها لبنانی برای اقایون هوس باز خیلی خرج سنگینی بر میداره تا با مونث های ممالک دیگه)  خلاصه بحث رو ناموسی کردیم که حسابی خیالمون راحت بشه عقدمون رو سرش خالی کردیم .(آقایون میگیرن من چی میگم...)

بالاخره روز 24 که از بودنمون تو مونترال میگذشت فرصتی پیش اومد و گفتیم بریم و از شعبه اخوان که تو وست ایلند واقع شده خرید کنیم(یک شعبش هم تو خیابان شربروک قرار گرفته) و هموطنان رو ببینیم ،رفتیم و بالاخره چشممون به جمال فروشگاه اخوان روشن شد ،کلی ذوق کردیم و تو رفتیم و فکر میکردیم که همه پرسنل ایرانی هستند که اول بسم ا... خورد تو ذوقمون چون غیر از 2 خانم ایرانی و 2 آقای ایرانی همه عرب یا افغانی بودند و یک چشم بادامی هم اون جا میپلکید وکشف کردیم چون ما ایرانی ها تو کار هم فضولی زیاد میکنیم کسی رو استخدام نکردند و از طرفی صاحب کار ایرانی هم کلی تو دادن حقوق بدقولی میکنه و از حقوق میزنه که کسی نمیره استخدام بشه و اولین درس استادمون رو اینجا پس دادیم که قبلا گفته بود اوضاع ما ایرانیان با هم چه طوریه ،جاتون خالی آهنگ شادمهر عقیلی رو هم گذاشته بودند که بغض من و خانمم دراومد و اصلا نمی تونستیم خودمون رو نگاه داریم و همین جوری اشک بود که سرازیر شده بود(فیلمون یاد وطن کرده بود و کاریش نمیشد کرد )من خودم رو جمع و جور کردم و به عیال هم دلداری دادم و قسمتی از سیاهی های پشت سر گذاشته رو یادش آوردم که بتونه آروم بشه و کمتر فیلش به یاد وطن بیفته . (ولی لامذهب هرکاریش بکنی اشکت درمیاد و هوای وطنت به سر میزنه ولی چه کنیم که از روی ناچاری سر به مملکت اجنبی گذاشتیم و کفه ترازوی اینور خیلی سنگین تر از اونور در میاد و اینده شاه پسرمون که مطرح میشه اصلا باسکول چپه میشه و همه چیزش سقوط میکنه و میوفته تو حیاط کانادایی ها  .

دوستان چه سرتون رو درد بیارم 119$ خراب هموطن کردیم و اومدیم واین رو هم بگم که غذای ایرانی هم اونجا سرو میشد و خانمهای هموطن تو این قسمت بودند و جاتون خالی ما همون جا صندلی بود و نشستیم و غذا خوردیم که باقی ملت خارجی هم یاد بگیرن و برای هموطن هامون تبلیغ بشه .(بازم دمه ما گرم هوای هموطن رو هرچند از نوع خرکیش بازم داریم)

عیال محترم هوس آب میوه سن ایچ ،میدین وطن کرد و 2 تا خریدیم و آوردیم ،خانه که رسیدیم گفتیم گلویی تازه کنیم و با آبمیوه ایرانی حالی بخودمون بدیم .(البته قیمتش از نوع خارجیش گرانتر هم درآومده بود) ، در احوالات ایران زدگی و هموطن دوستی بودیم که خانمم گفت : این آبمیوه خراب نیست ؟! من گفتم چرا؟ و دیدم که رنگ آبمیوه دقیقا مثل اون آبمیوه هاست که آب پرتقال+آب هویج+آب گوجه توش قاطی کردن و اصلا از رنگ نارنجی  جناب پرتقال خبری نیست ،پیش خودمون گفتیم شاید این سفارش کانادایی زدن برای ملت اینجا که به این نوع آبمیوه علاقه دارند ولی افسوس همش خیال باطل بود تاریخ آبمیوه داد میزد بابا جان ،ننه جان من از تیرماه تاریخم گذشته و الان آخر مهرماه و اون یکی قوطی رو که نگاه کردیم  دیدیم لطف ایرانیان شامل حال اون شده و تاریخش رو پاک کردن (معذرت این رو میگم منو ببخشین ،از گه بازی های ایران درآورده بودند) من و زنم رو میگی انگار دنیا رو تو سرمون زده بودند و نمیدونستیم چی بگیم یا چی بکنیم ؟! ما از دست این جور کارهای ایرانی فرار کرده بودیم که دیدیم اینجا هم بعضی از ما ایرانی ها برای لای جرز خوبیم .

تصمیم گرفتیم بریم و بهشون تذکر بدیم و بازم لباس بیرون پوشیدیم و عزم جزم برای دعوا کردیم و...(البته نه چاقوکشی) و وسط راه با استاد گرانقدر مونترالی برخورد کردیم که گفت کجا با این عجله که حتی از خیابون با چراق قرمز عبور کردید و من گفتم که خبر نداری که ال بل جیم بل ..... ،استاد گفت :رضاجون اگه من میگفتم فروشگاه اخوان نرو فکر میکردی که من حتما قصدی دارم و...،اما بدان اونجا بعضی چیزهای محدودش خوب هستند و باقی جاها از اونها بهتر میدن و اگه الن بری اونجا و بگی ،ازت معذرت میخواهند ولی تو که بری بازم آبمیوه رو میگذارن سر جاش و خودتون رو خسته نکنید وتا اونجا نرید همین الان تو سطل آشغال بیندازید و از درسی که گرفتید استفاده کنید .

حالا تا همین جا موضوع رو داشته باشید تا از فروشگاه آدونیس لبنانیان عرب زبان بگم :

ما یکروز هم اونجا رفتیم ،البته شعبه ای تو وست ایلند و بلوار دسورس (نزدیک خانه مان) ،تمام پرسنل عرب (ایول به حس ناسیونال عربی)+خیلی بهتر و تمیزتر از نمونه ایرانی بود+تمام جنسهای اون تازه و عالی بود +از زور مشتری قیامت بود و همه عربها و باقی ملتها انگار برای غارت اومده بودند(در صورتیکه نمونه ایرانی پر از خالی بود ،البته نوش جانشون)

حالا شما تازه خواننده وبلاگ هستید ،اگه جای من بودید چی میگفتید و فکر میکردید .

خدا به سر شاهده نمی خواهم تو سر ایرانی بکوبم ولی حقیقتش همینه ،من خودم عاشق حس ناسیونالیستی هستم ولی در مورد بعضی ها فقط همزبان من هستند .

راستی وسایل کامپیتر و الکترونیکی خودتون رو از مغازه های بست بای Best Buy بخرید قیمتهاش خیلی بهتره از نمونه های مشابه این جور فروشگاهها، تو شعبه منطقه Faire View و بخش کامپیوتر دو تا جوان باحال و خوش برخورد ایرانی هستند که آقا حمید یکشونه و آدم از دیدنشون لذت میبره که اونجا رو میچرخونند .


 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۱ساعت 5:37  توسط مهاجر کبک  | 


Montreal, Canada Local Weather

Montreal

Hamedan